Америка: магазин Whole Foods Market
Америка: магазин Whole Foods Market
Певно, немало із вас погодяться зі мною, що придбати у магазині чи на ринку здорову їжу для сім"ї (особливо для дітей) стає дедалі важче. Причин тому немало - і забруднення довкілля, і гонитва великий корпорацій за грішми, і безвідповідальність людей... Вже й знайомій бабусі, яка привозила курочку із села нема віри. Я хочу розповісти про один магазин здорової їжі, якому покупці довіряють. А це означає, що за певних умов такі магазини можуть з"явитися і у вашому місті. А поки-що пропоную пройтися з нами одним із магазинів, який знаходиться Сполучених Штатах.
Whole Foods Market є не дуже молодим. Джон Маккей та Рене Лоусон Харді у 1978 році реалізували свою ідею мати магазин здорової їжі. Було це у невеликому місті штату Техас і спершу то був магазин, як би ми назвали "надомник" - тобто в одній будівлі розташовувався і магазин, і житло його власників. Перший магазин було відкрито на гроші, взяті в борг. А житло над магазином було настільки непридатне для комфортного життя, що доводилось використовувати у якості душа шланг від машини для миття посуду. Хоч, може, цей факт є перебільшенням незручностей. Ми й не таке бачили. Але то американці.
Невдовзі, при об"єднанні двох магазинів із подібними ідеями з"явився один під назвою Whole Foods. Покупці так його полюбили (вже й тоді у США люди мали потребу купувати кращу їжу), що коли величезна повінь майже знищила магазин, допомагали його відроджувати.
Нині сітка магазинів Whole Foods лише у Сполучених Штатах налічує більше 350 точок. Вони розташовані у різних штатах та не тільки у великих містах. Наприклад, у нашому невеликому Cherry Hill є навіть два таких магазини. І це незважаючи на те, що поряд велика Філадельфія, у якій є таких магазинів кілька.
Чи дорогий Whole Foods? Так, дорогий, але це як, з якого боку оцінювати. Так як ми не належимо до багатих сімей, а чи навіть до сімей середнього достатку, проте робимо вже впродовж двох-трьох років значну частину закупок саме у цьому магазині, то я можу про нього розповісти на основі нашого досвіду і бачення його вигоди.
У магазині, як правило досить людно. Але черг немає. У Нью-Йоркському є, але навіть там вона проходить дуже швидко. Касири працюють професійно - швидко і водночас з увагою до кожного покупця. У магазинах США касири (за винятком інвалідів) працюють стоячи. Вони також складають у пакети покупки: окремо овочі та фрукти, м"ясо та рибу, молочні продукти та т.ін. Робота касира нелегка, але мені ніколи не доводилось бачити касира не люб"язного. Саме у цьому магазині вони спілкуються з кожним покупцем не стандартними фразами, типу "вам усе вдалось купити у нас" чи "приходьте ще", а знаходять для кожного свої приємності, як це можуть робити люди, щиро уважні до інших.
Вибираємо візок для покупок і заходимо до магазину.
Коли починається сезон робіт в саду, у Whole Foods можна придбати різні саджанці. Нерідко буває так, що тут саджанці з міткою "Organic" є дешевшими ніж звичайні в інших магазинах. Частіше усього продається те, що порібне для приготування їжі - розсада петрушки, базиліка, чебрецю тощо, а також саджанці плодових дерев та кущів у невеликій кількості.
Квітів же завжди великий вибір.
Whole Foods пропагує здоровий спосіб харчування і життя загалом. Ось конкретний приклад. Зазвичай кожен магазин дає знижку своїм працівникам на покупки. Whole Foods також дає, проте не всім однакові. Якщо працівник не палить, не має надмірної ваги, не має високого рівня холестерину у крові, не хворіє часто, то отримує 30% знижки на свої закупки у Whole Foods. Якщо ж палить чи має надмірну вагу, то лише 20%.
От який приємний цей "складач" візків. Хоч його праця не надто важка, бо покупці тут такі чемні, що, як правило, після того як перевантажать продукти у машину, відвозять візок чи під магазин чи до станцій візків, які розташовані у певних місцях величезної парковки. До речі, на парковці немало місць із апаратами підзарядки електромашин. Поки йде закупка продуктів, машинка теж підживлюється.
Whole Foods має свої журнали та різні буклети. Тут повідомляють про знижки, про нові товари, дають рецепти здорових страв тощо. Також повідомляють про різні екскурсії на ферми, на яких вирощується продукція, що поступає до магазину, чи якийсь цікавий захід для дітей.
Покупці можуть бути учасниками спеціальної програми повернення грошей. Витративши певну суму, покупець згодом отримає відповідну знижку. Також можна замовити доставку їжі додому, або попросити щоб відібрали для вас вказані продукти, а ви лише їх підберете у зазначеній заздалегідь час у магазині.
У разі якщо вам не вдається придбати потрібний вам продукт, ви можете вказати, що вам потрібно на спеціальній дошці (звичайна чорна дошка як це буває у школі, а біля неї шматок крейди - американці ніколи не роблять щось "із наворотами", якщо можна робити простіше). Так, наприклад, одного разу ми вказали, що нам потрібен питний йогурт, розлитий порційно і без цукру. Тепер такий йогурт ми можемо купувати. Нашій студентці, яка мусить їсти "на бігу" він дуже потрібен. Усі консультанти та менеджери відгукуються на кожне прохання покупця та спілкуються про всілякі продукти та послуги із знанням справи.
Whole Foods має усі необхідні покупцу відділи продуктів. Дещо потребує "живого" льоду.
Крім традиційних овочів-фруктів немало дуже екзотичних, назв яких я і не знаю, оскільки вони для нас задорогі. Однак, у магазині їх доводилось куштувати, оскільки постійно для покупців щось виставляється на пробу - стимулювання розширити асортимент продуктів.
Також немало незвичних видів зерен, адже покупці є вихідці із різних країн і кожен має свої традиції харчування. Усі зерна (підсушені чи сирі) тільки органічні.
У списку закупок сім"ї, яка дотримується здорового харчування обов"язково є різні види горіхів та насіння. На перший погляд здається, що це обходиться дорого, однак, якщо мати ці продукти у своєму раціоні постійно, то з"їдається їх дуже-дуже мало.
Тут ягода. Найбільше цінують грамотні покупці чорницю, малину та полуницю. Сіріели (сухі сніданки, пластівці) їдять вранці із молоком та цими ягодами. Знову ж, органічні ягоди дорогі, проте однієї-двох полуниць достатньо для сніданку.
Whole Foods має чудовий рибний відділ. Риба всюди дорога і менш доступна ніж м"ясо, а в раціоні мусить бути хоча б один раз на тиждень. Ми купуємо рибу тільки у Whole Foods. Чому? Найкорисніша риба - червона. Вона має потрібні олії. Вона ж найдорожча. Приблизно півкіло обійдеться 25-30 доларів! Але кожної п"ятниці якийсь сорт риби є на знижці. Якраз у п"ятницю закупляються усі продукти на тиждень. Тож ми купуємо тут червону рибу по 13-15 доларів за півкіло. Звісно, йдеться про рибу дикого улову (обов"язково вказується де її впіймали) та свіжу. Якщо ж рибу вже колись було заморожено і тепер вона продається незамороженою - ціна інакша. Якщо заморожена - ще нижча. Ну а якщо вона вирощена на фермі, то зовсім невисока. Уся інформація обов"язкова і детальна.
Колись у Києві запитала у рибному відділі, яка у них є риба дикого улову. Продавець все ніяк не могла зрозуміти, що я хочу і роздратувавшись, побігла по менеджера. Той пояснив, що вони не мають такої інформації: просто продається риба, а яка вона дивіться самі - "вся хароша". А людина ж платить гроші, мала б знати за що.
На цьому вото відразу видно якого кольору риба дика і якого із ферми.
Далі у мішках органічні кавові зерна. Запах!
Вибір снеків дуже великий, адже вони потрібні майже кожній сім"ї. Діти щось беруть із собою на ланч до школи (буфети навіть у дорогих приватних школах та університетах не мають доброго вибору органічних продуктів для вибагливої у харчуванні сім"ї), більшість дорослих також носить на роботу свою їжу. Ця їжа повинна бути зручною, щоб нести і також швидко з"їсти (перерви на ланч дуже малі, нерідко діти навіть не встигають з"їсти) та не пахнути (оскільки це було б неприємно іншим). Отже, багато продуктів у такій упаковці, щоб можна було з"їсти за один раз.
М"ясо, як і риба, цінується за рівнем органічності та тим, де, за яких умов вирощене, доставлене, збережене...
Whole Foods не торгує м"ясом, яке вирощене великими корпораціями. Лише локального виробництва! Лише із певних ферм, на які ви можете самі поїхати і подивитися у яких умовах живуть тварини та птиця. Також у кафе магазину продукти із ферм.
Ціни на м"ясо різні як і всюди. Також періодично щось є на знижці і це не обов"язково м"ясо нижчого сорту.
Різні супутні товари також тут можна бачити. Вони також особливі - гарної якості, дизайну тощо.
В холодильниках молочні продукти, соки, яйця... До речі молока дуже багато видів і завжди людина, яка не переносить коров"яче чи козине молоко, може підбрати собі якесь інше - мигдалеве, коканатове тощо. Яйця також на різні вимоги - якщо курочка ходить вільно по лісі і має натуральний корм, то лоток (12шт) обійдеться 7-8 доларів, якщо рівень органічності нижчий (щось було дотримане не повною мірою), то 3-4.
Оце молоко - одне із найбільш популярних.
Діти вибрали йогурт. Такі йогурти з фруктовими наповнювачами зручно брати до школи, в дорогу. У пакеті - маленькі порції для разового вживання без ложечки (просто надірвати край). На кожній порції загадка-жарт для дітей, які вчаться читати.
Ще молочні продукти.
Знаменитий бренд 365. Покупці довіряють якості 365.
У цьому магазині приємно бути, навіть якщо зайти не купувати, а дізнатись про нові продукти.
Звісно, діти вибирають бренд 365.
Соки у скляній тарі.
Майонези популярні легкі.
Є й відділ, де можна придбати все, що потрібно вашому чудовому тілу - мила, олії, вітаміни, креми... Ціни кусаються, але якість дуже гарна.
Вітаміни.
Багато чого можна пробувати, щоб прицінитись на майбутній подарунок собі.
Whole Foods має відділ кулінарії. Вибравши їжу, можна посидіти у невеликому кафе.
Чи дорого робити закупки у Whole Foods? Якщо все продумувати, то ні. Я складаю список усього, що необхідно закупити у п"ятницю для наступного робочого тижня. Обговорюю із членами сім"ї, хто чого хоче. Враховуємо також те, що буде такої ж якості, але дешевше в іншому магазині, який також проводить ідею здорового харчування Wagmans. Купуємо рівно стільки, скільки треба буде на тиждень. Наприклад, для супу одну органічну картоплину (вона обійдеться 1 долар). Це смішно? Ніскілечки. Зате одна чудова органічна курка (11-13 доларів), пакет яблук, ягоди, хліб із зернами, улюблені горіхи та молоко з омегою, пакет чудового свіжовитисненого соку, снеки... Не смішно. Американці мусять рахувати гроші, а також розсудливо все планувати. Тоді виходить, що харчуватися можна не тільки краще, але й дешевше. Не вірите? Ми перевірили.
Розкажу невеличку історію, яка трапилася із нашою донькою, коли вона поїхала до Діснейленду. Школа закупила літак для традиційної поїздки випускників на тиждень до Діснею. Обійшлася поїздка батькам уього тисячу доларів. Хоч і при такій ціні не усі могли полетіти. Нашій доньці ми заздалегідь зібрати тисячу, оскільки вона дуже важко працювала останні два роки і зуміла закінчити школу так, що усі були задоволені (а шкільні бали - то вже двері для подальшого навчання: зачинені чи відчинені). Двоє дівчаток із дуже заможних сімей жили з нею разом, тож і до кафе ходили також разом. Якось вони запитали нашу доньку, чи є її батьки такими багатими, що вона замовляє собі на вечерю дорогу рибу або щось осоливе. "Ні" - вона відповіла. Дівчата здивувались: "Але ж ми із досить заможних сімей і ніколи не можемо дозволити собі замовити те, що замовляєш на вечерю ти!" "Давайте проаналізуємо, - відповіла наша практична дівчинка, - що я і ви їли на сніданок та ланч. Я мала на сніданок йогут, на ланч - банан і маленький снек. Моя їжа була дешева і я її всю з"їла. Ви замовляли на сніданок та ланч багато різної їжі та напоїв. Всі бургери, тістечка, морозиво, соду ви з"їсти не змогли тож частину просто викинули у смітник. Чи не могли ви усього того не купувати і також замовити собі хорошу вечерю?" Ми були горді практичністю доньки. Адже попереду важкий і довгий шлях боротьби за добру освіту, а це здоров"я і гроші, стреси і дикий темп праці, неспання і вміння бути машиною...
Колись, у радянські часи ми сміялись із німецькою фрау, котра у магазині купувала по 20-50 грамів різних сортів ковбаси. Тепер не сміємось.
Whole Foods відмовився від пластикових упаковок, оскільки вони забруднюють довкілля. Отакі міцні пакети із паперу, або спеціальні сумки багаторазового вживання можна бачити у його покупців. Якщо ви ці пакети збираєте, то можете здати до Whole Foods і отримати гроші. Крім того, це престижно, збирати сумки, збирати окремо старі телефони, батарейки, корки та т.їн. Для усього цього є у магазині багато різних контейнерів.
Whole Foods належить до тих магазинів, які працюють заради того, щоб наше життя на Землі було кращим. Виділяються гроші на різні програми - допомоги бідним, захист тварин, відновлення лісів та тп.
Покупці люблять Whole Foods і довіряють йому. Їжа, яка продається тут сертифікується надійно, стандарти органічності дотримуються і вся інформація є відкритою для покупця. Їжа, яка не містить поганих жирів, штучних добавок смаку, кольору, консервантів... Ви можете бути певні, що тут не буде продаватися м"ясо клонованих тварин, тварин, як жили і гунули в тісняві і муках... Whole Foods - магазин, який має найсучасніший підхід до харчування людини та її стосунків зі світом, який її годує.
Може саме тому зовсім недавно Amazon (який безумовно є дуже креативним в обслуговуванні клієнтів) купив сітку магазинів Whole Foods за майже 14 мільярдів доларів! Тож можна сподіватись на нові ідеї у розвитку сітки магазинів Whole Foods та, можливо, на поширення в інших країнах.
А квіти в Whole Foods завжди дешевші та свіжіші, ніж в деяких інших магазинах. А ще - пахнуть полями!
Дякую, що залишались з нами у невеличкій мандрівці по магазину, який пропагує здорове харчування та здоровий спосіб життя.