Спіннер: пік інтересу до іграшки та бум продажу
Спіннер (fidget spinner, hand spinner) - малесенька іграшка, яку можна покласти в кишеню та використовувати де б ти не був. Популярність спіннера неймовірно висока. Його використовують не лише діти, але й дорослі. Якщо не сьогодні, то завтра напевне ваша дитина попросить його купити. Мода? Помічливість? Поміркуємо.
Спіннер на різних мовах звучить подібно. Англійською це fidget spinner, hand spinner. Українською - фіджет спіннер, вертуха. Російською відповідно - фиджет спиннер, крутилка для рук. Навіть не знаючи що це за річ, кожен хто вивчав фізику одразу здогадується про її призначення за ключовим словом "спін". Так, ця маленька іграшка для того, щоб її крутити.
Але кому і чому цікаво крутити? І для чого крутити?
Певно, кожен знає, що довго чекати на зупинці автобус легше, коли ходиш "туди-сюди". Коли нервуєш, рука сама починає крутити гудзика, шкребти нігті, похрускувати кісточками пальців... У стресі декому хочеться без міри їсти. Але коли ви маєте у кишені, сумочці, шухляді офісу маленький спіннер, ви можете ним скористатись замість метушитись туди-сюди чи гризти нігті. Виробники спіннера вважають його антистресовою іграшкою. Це означає, що спіннер виступає в ролі механізму спуску стресу.
Також вважають, що спіннер може допомогти дітям і дорослим, які мають проблеми із фокусуванням уваги. Адже спіннер треба крутити на пальці, що потребує уваги і контролю.
Чи це справді так? Може так, може й ні. В усякому разі наукові дослідження ні підтверджують це, ні спростовують. Може це та область людського досвіду, в якій кожен сам повинен вирішити корисна для нього чи його дітей ця іграшка чи шкідлива. А видається, що вона й може мати двоякий вплив. Певно що усе залежатиме від того, хто вживає, скільки, у яких ситуаціях.
Коли прийшла мода на спіннер, діти в американських школах почали приносити його на заняття і... використовувати. Учителі були стривожені і в багатьох школах заборонили гратись спіннером у класах. Тобто дитина може "зависати" на спіннері, бути "не тут" і, таким чином, випадати із навчальної праці. Це один із прикладів можливого негативного впливу іграшки.
Спіннер - це іграшка, від якої дитина може стати залежною. Проте, хоч залежність від чогось (теленовин, комп"ютерних ігор, алкоголю, покупок все нових речей, моди...) завжди деформує особистість, у кожному окремому випадку ми можемо знаходити і деякий її позитив. Наприклад, позбутись залежності від алкоголю чи наркотиків нерідко допомагає нова (менш небезпечна) залежність.
Ось найпростіший спіннер ближче. Його будова проста: у центрі знаходиться маленький підшипник, а по боках - крильця. Зрозуміло, що те наскільки легко, швидко і тривало буде крутитись спіннер залежатиме від кількох чинників. Основні з них - якість підшипника, форма крилець, матеріал, з якого виготовлено спіннер. Тому спіннери бувають дуже різними.
Для дітей важливо як виглядає спіннер. Адже є мода на нього і хочеться похизуватись, виділитись чи, навпаки, слідувати за кимость (принцип "не відстань від Джона"). Отже, виробники пропонують спіннери на різні смаки і потреби дітей.
Деякі спіннери мають компактну упаковку (у ній зручно поставити спіннер у кишеню чи сумку, кинути у шухляду). Такі спіннери дорожчі (біля 20 доларів США).
Це найпростіші, пластикові. Вартість біля 10 доларів США.
Такий спіннер є чи найбільш поширеним серед дітей. Легкий, елегантної форми, зручний для зберігання де-небудь, недорогий.
Такими спіннерами хизуються деякі старші.
Спіннери є дуже-дуже різними. Можуть бути виготовлені із різних матеріалів, найчастіше із латуні, неіржавіючої сталі, титану, міді, пластику. Не так давно умільці почали виготовляти спіннери навіть із дерева. Є спіннери неонові. Популярними стають не лише реальні, але й віртуальні спіннери. Існують мобільні спіннери. На піку моди є можливість заробити. Ринок спіннерів став дуже різноманітним. Виробники спішать: що швидко приходить, може швидко й відійти, урватись.
Хто придумав цю іграшку? Яка її історія? Вважають, що винахідником стала мама (інженер-хімік за освітою), яка мала потребу допомогти своїй дитині, що страждала від хвороби міастенії. Мама та була мешканкою Філаделфії (США) і звали її Кетрін Хеттінгер. То трапилось у далеких 1990-х. Кетрін придумала іграшку для своєї доньки, оскільки не мала можливості постійно займатись з нею спеціальними вправами. Вона виготовила її сама, потім друзі доньки захотіли мати таку ж іграшку. Так Кетрін почала виготовляти спіннери для інших та продавати їх на ярмарках (у США нерідко проходять сезонні чи тематичні ярмарки).
Пізніше, винаходом Кетрін зацікавились великі компанії. Проте, виробництво спіннерів налагодилось не швидко. На якомусь етапі Кетрін довелось відкликати свій патент на винахід (нині патентний статус спіннера не є однозначним). Тепер, коли її запитують чи не образливо, не отримувати грошей за винахід який став раптом таким популярним, вона відповідає, що має задоволення від того, що він приносить радість дітям.
Нині є немало послідовників - модифікаторів спіннера (у тому числі й запатентованих). Таким, наприклад, є FidgetCube (куб із перемикачками, сенс полягає у кліканні пальцями), винайдений братами Маклахлен та інші.
Відкриємо один із спіннерів. Вибрала саме цей - він мені нагадує домінуючі лінії дизайну пристроїв "Зоряних війн".
От така вертуха - пристрій, призначений для зняття стресу і заспокоєння. Іграшка, яка сприяє фокусуванню уваги. Іграшка для світу дорослих (у 2016 році Джеймс Плафк назвав спіннер "обов"язковою офісною іграшкою").
Маленький предмет, який можна розкручувати і змагатись у тривалості обертання його крилець цікавий дітям. Може він сприяє координації, терпінню та заспокоює. Може у чомусь шкідливий. Певно і те, і друге. Діти просять - батьки купують. А також думають: коли, як, де і скільки використовувати.
Популярність спіннера почала особливо зростати у 2017 році. На Amazon різні моделі спіннера займають усі місця у списку двадцяти найпродаваніших іграшок.
На Амазон: https://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss_1?url=search-alias%3Dtoys-and-games&field-keywords=spinner
Хочу ще зауважити: немає нічого кращого для розвитку дитини як заняття різними видами активностей (плаванням, футболом, мандрівками, шахами, танцями, ліпленням, глибокими розмовами "про все" тощо) і немає нічого гіршого як пасивність і залежність. Батьки, які займають малу дитину будь-чим аби вона "не заважала" пізніше можуть мати з нею великі проблеми. Дякую за увагу до цього матеріалу та бажаю мати від спіннера лише користь.
Комментарии