Які документи потрібно мати для поїздки в зону ЄС
Їдете відпочивати за кордон в зону ЄС? Тоді Вам треба знати правила перетину кордону, щоб Ваша подорож не закінчилась, ще не розпочавшись. Пояснення Держприордонслужби щодо документів та додаткових обставин, які мають право перевіряти її працівники на кордоні, не залежно від того, маєте ви біометричний паспорт чи візу в папорті старого зразку і перетинаєте кордон у межах як візового чи безвізового режиму.
До подорожуючих в зону ЄС висуваються наступні вимоги і прикордонник має право перевірити їх виконання:
- Наявність документа для перетину кордону (наприклад, закордонного паспорту);
- Переконливе обґрунтування мети та умов перебування у країнах Європи;
- Наявність достатніх фінансових коштів для перебування в ЄС та для повернення додому;
- Відсутність мандрівника у переліку осіб, яким заборонений в’їзд до ЄС;
- Відсутність з боку мандрівника загрози для громадського порядку, безпеки, громадського здоров’я та міжнародних відносин.
Для перевірки мети поїздки прикордонники можуть попросити підтверджуючі документи:
- Для бізнес-подорожей і відряджень: запрошення на зустріч та інший документ, що підтверджує торговельні або ділові відносини, квиток на виставку або захід.
- Для туризму або приватних подорожей: бронювання проживання або запрошення в довільній формі, якщо відвідувач збирається зупинитися у друзів; зворотний квиток; маршрут або план вашої поїздки, якщо турист подорожує автомобілем.
- Для подорожей з метою навчання: сертифікат про реєстрацію/зарахування до навчального закладу/курсів/школи; студентське посвідчення або сертифікат про відвідування курсів.
- Для подорожей з метою участі в політичних, наукових, культурних, спортивних або релігійних заходах або з іншою метою: запрошення, вхідні квитки, дані про реєстрацію або програми; у них має бути вказана назва організації, яка запрошує, та термін перебування; будь-які інші прийнятні документи, що підтверджують мету візиту.
Для туристів, що приїжджають в країни Шенгенської зони для короткострокового перебування, діє правило 90/180, тобто у мандрівника є можливість перебувати в Шенгенській зоні не більше 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду.
Поняття «будь-хто» означає рухомий 180-денний базисний період. Тобто при аналізі останніх 180 днів на момент перевірки (при в’їзді, виїзді або раптової перевірки на території Шенгенської зони) мандрівник не повинен перебувати в Шенгенській зоні більш як 90 днів протягом цього періоду. Якщо мандрівник протягом 90 днів безперервно знаходився за межами країн ЄС, він може знову приїхати до Шенгенської зони на термін до 90 днів.
Зверніть увагу на те, що відповідно українських митних норм, для вивезення готівки на суму понад 10 тис. євро на людину потрібно не тільки задекларувати ці кошти, але й узяти банківську довідку про те, що вони нещодавно були зняті з рахунку.
Українці зі звичайними, а не біометричними закордонними паспортами для поїздок Європу мають, як і раніше, оформити візу.
Важливі моменти, на які треба звернути увагу при виїзді в Європу дитини
Для вїзду в зону ЄС дитини потрібні наступні документи:
- Наявність біометричного закордонного паспорту громадянина України. Паспорт для виїзду за кордон дітям від народження і до 16 років оформляюють строком на 4 роки. Після 16 років паспорти видають з повним терміном дії – на 10 років. До 12 років діти не здають відбитки пальців, проте такий паспорт має статус біометричного і дає дозвіл на безвізовий в’їзд до ЄС. Уже з 12 років ця процедура є обов’язковою, а підпис дитина при оформленні паспорта ставить з 14 років.
- Неповнолітні віком від 16 років мають право подорожувати до Європи без віз самостійно, до 16 років виїжджати за межі України можна лише у супроводі обох батьків або одного з них чи з довіреною особою, маючи при собі нотаріально завірену згоду батьків. Якщо дитина віком до 16 років виїжджає з одним із батьків (опікунів, усиновлювачів), то необхідна нотаріально завірена згода другого з батьків (опікуна, усиновлювача). Водночас якщо один із батьків живе за кордоном, то згоду засвідчують у консульських установах МЗС України. Якщо один із батьків не хоче підписувати згоду, то такий спір вирішують у судовому порядку.
На сайті "Подорожуй відповідально", який представництво ЄС в Україні запустило для пояснення нюансів безвізового режиму, приведена карта Європи з інформацією про вимоги окремих країн до мінімальної суми коштів, які потрібно мати з собою під час перетину кордону, а також документів, які можуть слугувати підтвердженням наявності засобів для існування.
http://travel.europewb.org.ua/karta-yevropy/
Вимоги окремих країн до мінімальної суми коштів, що потрібно мати з собою під час перетину кордону наступні:
Норвегія - 500 норвезьких крон на день, тобто 1580 грн;
Фінляндія - 30 євро на день (880 грн);
Швеція - 47 євро на день (1370 грн)
Естонія - 86 євро на день (2,5 тис. грн);
Латвія - 14 євро на день (400 грн);
Литва - 40 євро на день (1100 грн)
Нідерланди - 34 євро (1000 грн);
Польща - 300 злотих на день (71 евро; 2 тис. грн) для перебування до трьох днів, або 100 польських злотих на день (27 евро; 800 грн), якщо перебування становить більше 3 днів;
Німеччина - 45 євро на день (1300 грн);
Бельгія - 45 євро на день (1300 грн) - іноземці, які зупинилися у приватних осіб. 95 євро (2,8 тис. грн) - іноземці, які зупинилися в готелі;
Люксембург - мінімальна сума коштів визначається індивідуально;
Чехія - 40 євро (1100 грн) в день до 30 днів;
Словаччина - 56 євро в день (1600 грн);
Франція - 32,50 євро (1000 грн) - особи, які мають підтвердження наявності житла. 120 євро (3500 грн) - особи, які не можуть підтвердити наявність житла;
Швейцарія - 91 євро (2600 грн), 27 євро (780 грн) - для студентів;
Ліхтенштейн - 91 євро (2600 грн), 27 євро (780 грн) - для студентів;
Австрія - на індивідуальній основі;
Словенія - 70 євро (2 тис. грн), 35 євро (1 тис. грн) для неповнолітніх у супроводі батьків;
Угорщина - 3 євро на день (90 грн);
Італія - 269,60 євро (7,8 тис. грн) на одну людину на строк до 5 днів, для груп туристів менше;
Іспанія - 71 євро на день (2 тис. грн);
Португалія - потрібно мати при собі суму в 75 євро (2,2 тис. грн), а також суму з розрахунку 40 євро (1100 грн) в день перебування;
Мальта - 48 євро в день (1400 грн);
Греція - 50 євро (1400 грн) в день, мінімум 300 євро (8,7 тис. грн) на 5 днів.
Требования к автомобилю в странах Евросоюза
Что должно быть: автомобиль должен иметь регистрационный номер, помещенный на автомобиле спереди и сзади; отличительный знак государства регистрации, прикрепленный сзади вместе с регистрационным номером; опознавательные знаки автомобиля (название или марку завода-изготовителя)
1. Аптечка, купленная не ранее полугода назад.
2. Огнетушитель, купленный не ранее полугода назад.
3. Знак аварийной остановки.
4. Буксировочный трос.
5. Набор запасных лампочек для фар и фонарей.
6. Накачанное запасное колесо.
7. Знак UA стандартного размера.
8. Покрышки одинаковые, с глубиной протектора не менее 4 мм.
9. "Зеленая карта" (т.е. страховка гражданской ответственности автомобилиста).
«Зеленая карта» - это система обязательного страхования владельцев транспортных средств за границей. Кроме Украины, в нее входят все страны Европейского союза, Израиль, Марокко, Иран, Тунис, Ирак, Турция. Основная задача этой системы заключается в защите владельцев транспортных средств, пострадавших в ДТП. По сути, это гражданско-правовая ответственность за ущерб, нанесенный вашим автомобилем жизни и здоровью, а также имуществу третьих лиц во время пребывания в одной из стран, на территории которой распространяется действие полиса «Зеленая карта».
Без этой страховки ни один водитель не имеет права управлять автомобилем в Европе. Если у вас есть полис ОСАГО, за рубежом он не будет действовать. И если по вашей вине произойдет авария, «карта» необходима будет для того, чтобы все выплаты пострадавшей стороне взяли на себя страховщики. Поэтому пересечь границу без полиса не получится. Вместе с загранпаспортами пограничники проверят у вас и наличие «Зеленой карты». Помните, что оригинал полиса ни в коем случае нельзя оставлять в полиции или у других участников ДТП. Оригинал - это единственное и неоспоримое доказательство вашего страхования!
10. Стандартные номерные знаки (никаких «Олечек», «Пупсиков», даже на латинице).
Чего быть не должно:
1. Трещин на стеклах.
2. Механических повреждений кузова.
3. Тонированных стекол (разве что тонировка произведена на заводе-изготовителе и это указано в техпаспорте).
Лобовое стекло, а так же окна водителя и переднего пассажира могут иметь только заводскую тонировку. Если стекла автомобиля были тонированы на заводе-изготовителе, это должно быть указано в техпаспорте. Небольшие сколы на лобовом стекле и фарах допускаются, но если трещина вдоль всего лобового стекла – то таможенникам доказать, что это возникло «только что» бесперспективно. Голубые, зеленые и т.п. лампочки в фарах авто – еще один повод остаться на Родине.
4. "Антирадара".
5. Шипованной резины.
В зимнее время использование шипованной резины разрешено только в Финляндии. В остальных странах Евросоюза – запрещено! В горах Австрии, Германии, Чехии, Италии и Швейцарии рекомендуется использовать цепи противоскольжения. В остальное время – резину по сезону. В случае несоответствия таможенники могут прямо на границе прекратить ваше путешествие.
Если авто в кредите
Если автомобиль куплен в кредит, о предстоящем путешествии необходимо сообщить финансовому учреждению и взять письмо о том, что банк-кредитор не возражает против вашей поездки на этом авто за границу. Письмо должно быть переведено на английский язык
- Если вы ездите на автомобиле по доверенности, лучше иметь с собой перевод доверенности на английский язык.
- Запрещено пользоваться «антирадаром»
- Нельзя пользоваться противотуманными фарами, если нет тумана
- За непристегнутый ремень безопасности, разговор по мобильному телефону за рулем, выбрасывание мусора из окон вас непременно оштрафуют! В Европе соблюдение этих правил обязательно.
- Строго соблюдайте правила дорожного движения. В Европе штрафы за нарушения в разы дороже, чем на Украине.
Топливный вопрос
Вывезти топливо в канистрах за границу не позволит таможня. Поэтому проще будет заправить полный бак, а затем уже заливать горючее на заграничных заправках.
На старых машинах советского или даже отечественного производства за границу могут не выпустить. Всему виной жесткие экологические требования, которые действуют в европейских странах. Конечно, если привести автомобиль в соответствие с нормами, то выпустят и на «Запорожце». Но предупреждаем: старые автомобили не были рассчитаны на столь дальние поездки, а потому могут невзначай и не выдержать нагрузки. Могут также возникнуть проблемы с запчастями.
В машине не должно быть не задекларированного товара и лишних пассажиров. Это проверяют на границе. При проезде наземным транспортом в Польшу можно ввозить не более 40 штук сигарет, в отличие от авиа - до 200 штук. Т.е. реально на границе могут оштрафовать за провоз, допустим, блока на человека.
В некоторых странах обязательно иметь светоотражающий яркий жилет.
Возможно на границе проверять наличие жилетов в машине никто не будет, но жилет нужен в том случае, если по какой-то причине вы остановились на дороге и вам нужно выйти и проверить машину. Тогда водитель обязан быть в жилете.
В некоторых странах еще есть свои требования. В Чехии, например, в автомобиле должен быть комплект запасных лампочек.
Дети до 12 лет (ростом до 150 см) перевозятся на заднем сидении автомобиля в специальном кресле.
Якщо у Вас виникли запитання щодо умов перетину кордону і Ви знайшли для себе відповідь в доступних сервісах, то можна звернутись за консультацією в службу «Довіра» Державної прикордонної служби Украиїни
http://dpsu.gov.ua/ua/Sluzhba-DOVIRA/
Багатоканальний телефон:
+38 (044) 527-63-63
ЦІЛОДОБОВО
Надання відповідей на запитання консультативного характеру в межах компетенції Держприкордонслужби у робочі дні з 08:30 до 17:00
(крім святкових, неробочих і вихідних днів)
Голосове меню та способів з'єднання за телефоном служби “Довіра” з операторами та консультантами:
1 - Консультація (з 08:30 до 17:00). У разі необхідності отримання консультації з загальних питань, щодо перетинання державного кордону та необхідних документів, таку консультацію можливо отримати і в інший час.
2 - Інформація про події на державному кордоні (цілодобово).
3 - Усне звернення громадян ( у робочі дні з 09:00 до 17:00, крім святкових, неробочих і вихідних днів).
У разі відсутності технічної можливості у громадянина обрати відповідне голосове меню - система автоматично з'єднає громадянина з оператором чи консультантом служби “Довіра”.
Консультація та юридична допомога громадянам з питань перетинання державного кордону України також здійснюється за e-mail: dovira@dpsu.gov.ua
Якщо Ви громадянин України, але плануєте перетнути кордон країни ЄС не зі строни Украиїни, а іншої держави (наприклад, проїзд транзитом в зону ЄС через інші країни), то за додатковою інформацією стосовно правил перетину кордону потрібно звернутись в посольство тієї країни, кордон якої Ви збираєтесь перетинати.
Контактні дані можна отримати в консультативному центрі Міністерства закордонних справ України http://mfa.gov.ua/ua
http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/directorate
В Департаменті консульської служби діє цілодобова гаряча лінія за тел. (044)238-16-57
Консульський відділ посольства Польського – тел. 284-00-33, 284-00-40
У разі виникнення під час Вашого перебуванн за кордоном надзвичайних ситуацій можна звернутись у Міністерство закордонних справ України:
Служба оперативних чергових (цілодобово) тел.: (+38 044) 238-16-57, факс: (+38 044) 238-18-24, e-mail: cons_or@mfa.gov.ua
Гарних Вам подорожей та незабутніх вражень!