Базар в Коломиї "Українська вишиванка"

Багато чули про базар у містечку Коломия Івано-Франківської області. А от тепер довелось там побувати. В огляді про те, чим на базарі можна помилуватись та що придбати. 

  

До міста Коломия ми в"їзджали з боку Чернівець. Інший шлях - через Вижницю і Косів був би для нас ближчим і зручнішим, однак дороги там дуже погані. 

Заздалегідь було замовлено готель. Чому? Та тому, що базар у Коломиї нічний. Розпочинається він опівночі і рівно о дев"ятій ранку продавці починають збирати непродане. Базар працює раз на тиждень - у ніч із середи на четвер.

Готель, у якому ми зупинились є невеличким приватним. Його назва - "Аркан" (за назвою гуцульського досить складного танцю). Обслуговуючий персонал готелю дуже привітний. Нашим адміністратором була пані, котра певний час працювала в Італії - людина освіччена і тактовна. Хоч готель має офіційно визначені години приїзду та від"їзду гостей, ви можете їх змінювати відповідно до ваших потреб. Вартість однієї доби (ми замовили одну кімнату для трьох людей) - 360 гривень. 

    

Це вид із вікна кімнати. Готель "Аркан" розташовано на околиці, недалеко від базару. 

  

Базар "Українська вишивка" знаходиться у парку. Перед входом можна запаркувати машину. 

 

Ми вирішили спершу відпочити у готелі, тоді бути на базарі із четвертої ранку. Вважали, що вдень краще видно, що купуєш, та й часу до дев"ятої нам вистачить. Загалом, то була правильна стратерія. Але був і програш від такого рішення - деякі види товарів (більш рідкісні і унікальні) вже було розкуплено. Наступного разу я б поїхала на базар о другій.

Площа базару досить велика. Є великі і малі накриті приміщення, є відкриті території, на яких ряди продавців тримають весь свій товар у руках. 

 

Що продається? Це базар вишиванок, то ж, в основному вишиванки. Проте, тут можна купити і хустки, і віночки, і скатерки та серветки, тканини... навіть дещо із продуктів. Поглянемо детальніше.
 
  

Дитячі віночки та одяг (блузки-спіднички).

Жіночі сукенки.

  

Жіночі сорочки: їх різноманіття чи не найбільше. 

 

Можна й приміряти. 

 

Є й "парні" - для неї та нього в одному стилі. 

Сардак. Існують різні типи сардаків. Це - гуцульський (для нього характерний крій із приталенням та розширенням донизу). 

Коли настав ранок, розглядати речі стало значно легше. Адже можна краще бачити і техніку вишивки, і тканину, і якість використовуваних ниток. А ще - просто тепліше й веселіше. 

Ну ось ми і побродили базаром. Підсумую. Речей багато, але багато однотипних і нецікавих. Справді хороші речі можна знайти переважно на дорожчих місцях під покрівлею, або випадково (коли з гір хтось сам привезе). Продавці різні - є ті, що вишивають самі і ті, що тільки продають роботи вишивальниць. Хто ставить вищі ціни неважко здогадатись. Є продавці, які можуть виготовити роботу на замовлення. 
Якщо ви хочете знайти щось відмінне від вишиванок, одним цим базаром не обійтись. Треба поїхати до Кут, а краще Косова (субота, неділя). Там продаються вироби із дерева та вовни, шкіри. Вишиванки є також, але то ринки не спеціалізовані для вишиванок. 
Також можна поїхати до Яремче, проте то базар дорогий, оскільки поблизу Буковель і багато туристів. 

На виході із базару - невеликий ряд із продуктами. Особливіть підбору продуктів у тому, що в основному тут продаються хліб та ковбаса і шинка. Ковбаса та шинка у тому регіоні неподібні до ніяких інших. Чому? Особлива технологія приготування, у якій має значення кожна дрібничка. А хліб дуже знаменитий - із печі, напаленої буковими дровами та розчиненій на заквасці. Демонструючи якість, продавець (кремезний дядько) стискує хліб і він розгортається після стискання відразу ж. Хліб величезний і пахучий. 

Отже, ми придбали м"ясо, шинку та хліб. То як візитка кухні того регіону.
А тепер - невеликий огляд тих речей, які ми придбали на базарі. На їх прикладі можна буде побачити за чим варто чи не варто їхати на базар вишиванок у Коломиї.     

 

Тут "купа" із покупок. Розберемо її детальніше, дещо класифікуючи речі.  

  

Ми придбали кілька сорочок. Це сорочки вишиті руками. Чоловічі та жіночі. Хотілось придбати вишивку Борщівського стилю, однак вдалось знайти лише подібне (за узором, але не технікою вишивання).

   

Звісно, вишивальниці тепер використовують різні нитки - акрил, вовну, муліне... І роздивитись нитки можна краще при денному світлі, або ж маючи вночі ліхтарик.  

   

Звісно, вишиті сорочки виглядають більш святково разом з іншими емементами національного одягу (на фото вгорі). Покажу їх детальніше далі.

Це жіноча сорочка ручної вишивки. Розглянемо ближче деякі деталі - обробка горловини, низу, рукавів. Ціна сорочки - 5000грн.

Тут видно плетиво полотна. Полотно домашнего виробництва.

Чоловіча сорочка "парна" до попередньої. Купується, як правило, для наречених. 3000грн.

Ще одна жіноча сорочка із дещо відмінним узором. Ціна - 5000грн.

Чоловічі сорочки із різним стилем та технікою вишивки.

Тут ручка вишивка хрестом на домашньому полотні. Ціна - 3000грн.

Тут хрестик доповнюється іншими видами шиття. Ціна - 700.

​ 

Сорочок подібного типу на базарі дуже мало. Більшість продавців пропонують однотипний товар, мотивуючи тим, що покупці не надто вибагливі та хотять купити подешевше. 

На базарі багато машинної вишивки. Виглядають таким способом виготовлені сорочки гарно. Як ось ця внизу, наприклад. Проте, частіше усього вони виготовлені на попліні, мають тверді частини (де вишивка) та й виглядають гарно лише здалека. Але часто їх купують для дітей чи якогось кількаразового вжитку.
Якщо ж треба справді потішитись вишиванкою, краще купити вишиванку на гарному полотні із ручною вишивкою. У Коломиї вона на така вже й дорога (3000-5000).


 

Ці сорочки - дитячі, для хлопчиків. Тканина - поплін (легко прати), вишивка - ручна. Маніжка - вшивна  (так дешевше). Ціни від 100 до 250 (залежно від якості вишивки і часу продажу: під ранок ціни падають). 

Окремі деталі. Вишивка ручна.

А ці сорочки з машинною вишивкою - для хлопчиків і дівчинки. Стиль вишивки дещо інший. Вишита чорним із вкрапленням червоного - сокальська вишивка. Із жовтими кольорами - вишивка гуцульського типу. Для дівчинки - більш близька до борщівської. Знайти дитячі сорочки, відмінні від традиційно-геометричних не дуже легко. Заплатили за сорочечку для дівчинки 250 грн. Хлоп"ячі по 230 і 250. 

Розглянемо ближче вишивку та деталі. 

Це виворітня сторона машинної вишивка (акуратна, проте тверда). Машинна вишивка може бути і м"якшою, якщо використовуються хороші бавовняні нитки. Проте, це дорого для виробника-продавця.

Сардак - верхній одяг, поширений у деяких регіонах заходу країни. Справжній сардак має бути виконаний із битої вовняної тканини. Розшивається вовняними кольоровими нитками (здебільшого чевоними, коричневими, оранжевими, жовтими, зеленими). Може бути чорним, коричневим, червоним, білим та мати різний (у різних регіонах) крій. Сардак із вовни теплий і важкий (тканина товста). Цей сардак справді вовняний і тепер є рідкістю. Ціна: Просив вуйко (дядько) 3000, купили за 2000грн.

Розглянемо крій та деталі, також вовняну тканину зблизька. 

 

   

Зворотня сторона:

  

Тканина: бита вовна. 

 

Кептар. Кептар (іноді кіптар) шиють із шкури вівці та вишивають. Цей хоч і має вигляд справжнього гуцульського, пошитий із штучних тканин. Його куплено у художньому салоні із старих запасів, коли ансамблі художньої самодіяльності коломийщини мали такі кептарі для виступів на сцені. Кептар купили за 580 грн.

   

Постоли - взуття, дуже зручне в горах. Виготовляється із суцільного куска шкіри. Вихідні постоли багато прикрашаються. У деяких селах коломийщини люди ходять до церкви лише в постолах із капчурами (високі вовняні шкарпетки темно-червого кольору, які взувають у постоли). Ці постоли купили за 1500 грн. 


 
Постоли мають застібки спереду та додаткову, яка охоплює ногу вгорі. 

 

Постіл всередині п"ятки має таке скріплення. 

   

Підошва постола гладенька і досить гнучка. 

Коралове намисто - важливий елемент жіночого і дівочого вбрання. Особливе значення мали коралі в одязі нареченої. Часто коралі було прикращено срібними хрестами, дукачами (салбами). Ці корали справжні. На базарі Коломиї не було жодного разка коралового намиста. Довелось купити у художньому салоні. Ціна нижча ніж у столиці. Купили за 2600 грн.

 

А це дукачі. Подарунок із цікавою, але не дуже веселою історією. 

    

Чільця: для дітей і дорослих. Чільце - головний убір (замість віночка). 

  

Чільце прикрашається китицями та розшивається блискітками. Китиці можуть мати кольори не лише червоні. Використовується зелений та жовтий. 

  

Одягають чільце низько на чоло. Вартість цього чільця - 250 грн.

Дитячі чільця мають яскраві кольори - здебільшого червоні, зелені, рідше сині та інші. Виготовляються із тканого полотна та прикрашаються китичками. Ціна - по 150 грн.

Дитячі спіднички. Їх на базарі (як і дитячих сорочечок) досить багато. Видів спідничок від сили 3-5. Усі вони яскраві та веселі. Спіднички коштують у межах 70-100 грн.

 

Ось така чорна спідничка підійде мало не до всякої блузки. 

На базарі можна купити дешеві намиста для дітей (дерев"яні або пластикові на нитці-гумці). 

Дитячі віночки зі стрічками продаються для дітей різного віку. Досить дешево. 

На базарі багато рушників. Здебільшого вони вишиті одним-двома кольорами вручку на полотні-канві.  Знайти рушник на хорошому полотні нелегко. Нижче - один із таких. Рушник на полотні значно дорожчий ніж на канві. На канві коштує 250-400 грн, на полотні - біля тисячі. 

 

Напередодні Великодня вишивальниці продають багато красивих серветок на святкову тему. Використовуют різні тканини, вишивку різної техніки. 

   
 
Ми не могли поїхати із гуцульського краю не купивши книжки про його специфічну кухню (із багатим використанням кукурудзяних крупи та борошна, грибів, трав).  

Ця керамічна плитка теж візитівка краю. Колись такими викладали печі та каміни. Нині це надто дорого. Оця плитка обійшлась 200 грн. 

 

Цю плитку добавимо до колекції керамічнх мисочок з усіх поїздок, а хліб займе центральне місце на столі. Подорож закінчено можна й до столу. 

О-о-о-такий хлібчик!
   

Смакуватиме із гуцульскькою ковбасою. 

У місті Коломия є гарні музеї. Найбільш відомі - музей народних мистецтв та музей писанок. А місто Коломия дуже красиве. І люди привітні. Про Коломию та Музей писанок - в наступному огляді.
 
 

Буду рада, якщо цей огляд допоможе комусь із вас краще зорієнтуватися при здійсненні покупок. Дякую за увагу. Удачі!

Ще про продаж вишиванок на Західній Україні можна прочитати в огляді http://mama-znaet.com/content/gde-luchshe-kupit-vyshivanku-na-zapade-ukrainy

Комментарии

Аватар пользователя Олеся

Дуже гарне вбранная!!

Аватар пользователя Mariia_k

Дякую!

Аватар пользователя Татьяна_z

Супер!
Ще б ціни)

На ваше прохання ціни додала. Деякі з них приблизні, оскільки залежать від готовності продавця уступити, часу продажу та ін. На початку торгівлі ціни вищі, а під кінець (після 6-7 ранку) ціни починають падати. Так що між 8 і 9 продавці намагаються будь-що продати товар. На складні вишивки ручної роботи ціни залишаються високими.