Яку їжу дати дитині до школи?
Коли дитина переходить із дитячого садка (у якому вона мала гаряче харчування) до школи, у батьків виникає питання: яку їжу їй дати з собою? Розповім, як це роблять в американській сім"ї, яка дбає про здорове і збалансоване харчування.
Навчання у школах розпочинається рано - о восьмій. Батьки виїздять на роботу ще раніше - о сьомій. Ритм роботи батьків і дітей у цій сім"ї не є незвичайним: у такому ритмі працює більшість американських сімей. Не знаю, як у країнах Європи, але свого часу побувала у школах та дитячих садках Німеччини і була вражена дуже раннім початком робочого дня.
Такий спосіб життя диктує і певні вимоги до того, що (маю на увазі їжу), як і коли давати дитині до школи. Оскільки це треба робити щодня і протягом багатьох (!) років, то, зрозуміло, набір продуктів має бути збалансованим по харчовій цінності і зручним для використання дитиною.
Якщо дитина до часу школи перебувала у дитячому садку (в Україні), то вона мала щоденне гаряче харчування. І тепер, коли вона пішла до школи, її треба привчати до харчування "бутербродного" та дбати, щоб воно було повноцнним.
Знайомлячись із досвідом американських сімей в організації "бутербродного" харчування, слід урахувати той факт, що дитина привчена до такого харчування уже із 3-4 років, оскільки у дитячих садках Сполучених Штатів відсутнє гаряче харчування. Кожна дитина приходить до садка із своїм ланч-боксом. Коли надходить час ланчу (близько 12-ої дня), усі діти сідають за спільний стіл, але кожен дістає свою їжу. Спільна для усіх їжа буває тоді, коли батьки чи школа організовують свято і пригощають усіх однаково. Тобто дитина привчена до того, що вона віддає перевагу способу харчування прийнятому у сім"ї, що інші діти можуть мати не такі продукти, що не треба заздрити, бо то є вибір і традиції кожної інакшої сім"ї. Також дитина уже дотримується певної послідовності у вживанні підготовленої батьками їжі: вона знає, що буде з"їдати на ланч (основну частину їжі), а що буде для неї снеком (маленькими перекусками між заняттями та іграми). Тобто, дитина вже має певну організаційну культуру вживання "бутербродної" їжі. У школах є буфети, проте для малих дітей це не є зручним, також батьки не можуть бути певні у рівні органічності їжі (якщо сім"я має таку вимогу).
Можна по різному ставитись до цього досвіду американських сімей та шкіл, але фактом є те, що світ глобалізується і рано чи пізно життя заставить батьків бути уважнішими до бутербродного харчування дітей (та й самих батьків, оскільки час тривалих обідніх перерв на роботі із спільними венігретами та голубцями може закінчитись). Тож цей огляд роблю для тих, хто готується до перемін у темпі життя. Також фактом є те, що на ринок викидається все більше продуктів харчування сумнівної якості, навіть якщо на них стоятиме клеймо "органічне", то ви не можете буде на сто відсотків певні, що там дійсто рівень (!) органічності достатній, що там немає антибіотиків чи стабілізаторів тощо. Тобто проблема відбору продуктів для харчування дітей стає все більш актуальною.
Не факт, що гаряче харчування у шкільних їдальнях та дитячих садках є здоровішим, ніж бутербродне. Адже хто, як і, виходячи з якої ціни, здійснює відбір продуктів? Отже, і тут не все так просто і батькам доводиться думати і думати.
Тому пропоную просто подивитись, як над цими проблемами думають інші.
Звечора батьки (зазвичай мама) кладе на стіл чисті ланч-бакси. Щоб вранці усе було "під рукою". Також з дітьми періодично обговорюється, що б вони хотіли мати на ланч та як снек, та що їм перестало бути до вподоби.
У ці ланч-бакси вкладаються пластикові (із розділенням на секціі та кришечками).
При відборі продуктів керуються двома основними критеріями. Перший - щоб харчування протягом тижня було збалансованим (тобто щоб дитина отримувала все необхідне для організму впродовж дня, а загалом тижня). Слід врахувати, що в час обіду (те, що українці називають вечерею), який завжди є гарячим і готується для усієї сім"ї (між 6 і 7 вечора), як правило, є м"ясо або риба, та зелень.
(можна прочитати з цього приводу огляд про "піраміду харчування" та вживання Омега -3).
Інший критерій - дитині повинно бути зручно їсти покладену їжу і вона повинна добре зберігатись.
Тому бутерброди розрізаються певним способом (це хороший хліб із масом горіхів і джемом). Ягоди під кришечками, щоб не потекли - це полуниця, малина, чорниця, дольки мандарин тощо. Печиво (домашнє чи магазинне) кладеться під кришки, щоб крихти із нього не потрапили до іншої їжі. Сирні палички чи спеціальні маленькі разові сирки мають свою обгортку і їх зручно їсти у школі. Добавкою до групи молочних продуктів буде йогутр в упаковці, яка не потребує вживання ложки. Замість йогурту іноді кладуть різні фруктово-овочеві маси в індівудуальних упаковках.
Снеками можуть бути різні сухі продукти, які не надто дрібні та не надто кришаться. Особливо регулюється кількість цукру.
Різні діти є по-різному активні. Хтось із них потребує м"яса. М"ясні маленькі варенички, італійсьві сирні (чи з іншими начинками) равіоллі чи т.п. кладуться окремо у невеликий термос для "других" страв. Там їжа буде зберігатися пів-дня теплою. До термоса додається пластикова виделка, яка завжди до термоса прив"язана і дитині не доводиться її шукати. Такі прості продумані речі дозволяють дитині не нервувати та раціонально використовувати час.
Така упаковка йогурту не потребує ножиць чи ножа. Надрізаний виробником край, дитина легко відриває пальчиками.
Готовый пластиковой бакс вкладається у ланч-бакс. Кришка добре прилягає і ніщо не розсипеться.
Тепер кладуться бруски з льодом. Один в кишеню всередині бакса, другий - назовні. Застебаємо на зіппер - готово!
А тепер про дуже-дуже важливе - воду. Вода мусить бути у достатній кількості. Вкладаються у спеціальні для цього кишеньки пляшки з водою.
Справа дитини - прикрасити свій бек-пек улюбленими іграшками.
Удачі у школі! Нехай день пройде корисно і приємно!
Ось так готують до школи дітей в одній (типовій для Сполучених Штатів) сім"ї. А ви обирайте свій спосіб харчування та поділіться його ідеями з іншими. Дякую за увагу.