Guacamole (гуакамоле): як зробити самому
Гуакамоле (guacamole) у нашій сім"ї дуже люблять. Причому не тільки дорослі, але й діти. Тому я часто роблю його сама.
Щоб зробити гуакамоле потрібен такий набір продуктів: авокадо - 2 штуки, сіль - 0,5 чайної ложки, сік лимону чи лайму - 1 столова ложка, червона (або інша) цибуля - 2 столові ложки, чилі - 0,5 стручка або половинку червоного солодкого перця (в залежності від ваших смаків), кинза - 2 столові ложки, свіжомолотий чорний перець.
Я роблю так:
1. Розрізаю авокадо пополам (для цього треба зробити ножем надріз навколо плоду, а потім взяти пальцями за різні половинки і прокрутити в протилежні сторони). Коли авокадо розкрився, витягаю кісточку і вибираю спеціальним ножем або ложкою м"якоть. Іноді просто знімається його шкірка. Все залежіть від зрілості і сорту плоду (а сортів авокадо є дуже багато). Для гуакамоле треба брати зрілі (але не перезрілі) авокадо.
2. Тепер дуже важливий етап підготовки авокадо. Авокадо треба потоптати. Як? Від того як потоптати буде залежати смак гуакамоле. Я завжди топчу тільки виделкою з крупними зубцями. Ніколи не використовую блендера! Збита блендером м"якоть авокадо перетворюється в щось подібне до соусу, некрасива на вигляд і втрачає той особливий смак свіжості і, водночас, маслянистості, який має "живий" авокадо. Виделкою треба потоптати так, щоб кусочки плода у масі залишались.
3. Тепер можна додати сіль та сік лимону або лайму.
4. Далі кинзу, цибулю, чорний перець та чилі. Все має бути дрібно посіченим, а зі стручка чілі вибране насіння.
5. Тепер треба обов"язково накрити готове гуакамоле плівкою (намагатись, щоб поменше було контакту з повітрям, бо верх покоричневіє) та покласти до холодильника.
Описане вище, то основа гуакамоле. Якщо ви любите, то можна додати помідори. Я люблю додавати трохи червоненьких помідор не тільки для смаку, але й для краси. Вони мають бути подрібнені квадратиками, отже треба брати сорти не соковиті, а більш м"ясисті.
Гуакамоле є смачним, коли до нього додати ананас.
Ви можете експериментувати: додайте манго чи полуницю чи ще щось, що вам до вподоби. Дехто додає навіть домашні сир чи сметану (але не я, бо тоді маса на вигляд стає для мене не надто приємна). Я ж іноді роблю "українське гуакамоле" - додаю для багатства смаку та краси кілька гірких сиглих плодів калини. Почуваюся, ніби в Україні.
Але пам"ятайте: Якщо ви любите їсти також і "очима" та цінуєте тонкий смак інгредієнтів - намагайтесь щоб гуакамоле був трохи зернистим, а не пастоподібним. Тоді ви краще можете відчути "букет" смаку, його різні "відтінки" і на вигляд воно буде красивим.
Ми вживаємо гуакамоле як епітайзер і як "перекус". Смачно його покласти на шматок хорошого хліба (особливо підсушеного в тостері). Дехто фарширує ним яйця. Дехто - половинки плодів помідор, а то й самих авокадо. Проте, традиційно (по-мексіканськи), гуакамоле подають до столу з кукурудзяними чіпсами.
Гуакамоле, що є основою для варіантів з добавками, ми любимо найбільше. Не дивно, адже саме такий рецепт витримав випробовування століттями. Саме за таким рецептом його роблять у мексіканських ресторанах.
Нерідко в супермаркетах гуакамоле виставлене для "проби" - покупці можуть його скуштувати (у хороших супермаркетах, як правило, мало не щодня виставляються для проби різні продукти - нарізані дольками органічні фрукти, дорогі сири, соки, які витискаються просто на очах покупця тощо) і вирішити чи годиться цей продукт для їх сім"ї, чи варто його купувати саме у цьому супермаркеті. Такий цікавий факт: нерідко пенсіонери йдуть "гуляти" до дорогих супермаркетів, які просувають хороші органічні продукти, аби покуштувати делікатеси (деякі тут же при них готуються і подаються гарячими). Адже людина з невеликим доходом не може помилятись у виборі їжі. Спершу треба визначитись, які саме продукти треба закупити, щоб у меню на тиждень було все необхідне для підтримки здоров"я і, водночас, вписатись у сімейний бюджет. Гуакамоле відноситься до недешевих страв. Отже, часто також виставляється на пробу. А зберігють гуакамоле, зануреним у лід.
Плоди авокадо, які використовуються для гуакамоле можуть бути дуже різними. Ті, наприклад, які завозять з Мексики чи Домініканської республіки можуть бути дуже великими, до 1-2 кілограмів ваги. Вони також не такі маслянисті. Плоди, вирощені у Каліфорнії дещо інакші - менші і більш "густі" та маслянисті. Авокадо дуже поживне і містить багато усього, що потріно організму. Воно може заміняти м"ясо і яйця. Ми привчаємо дітей їсти авокадо просто нарізане кусочками (особливо, якщо дитина не любить м"яса).
Батьківщиною авокадо є Мексика та Південна Америка. Назва "авокадо" є назвою пізнішого періоду. Індійці називали авокадо "маслом лісу", а мексиканці "алігаторською грушею".
Їжте, на здоров"я, гуакамоле! Це дуже корисно для дорослих і дітей.